Przeglądając fora internetowe oraz wsłuchując się w rozmowy znajomych, zauważyliśmy, że wśród wielu osób krąży kilka błędnych przekonań odnośnie pielęgnacji pojazdów. Chcielibyśmy w tym artykule obalić te mity i wskazać właściwe rozwiązania, dzięki którym wasze poczynania w walce o piękny samochód zaczną mieć sens.
1. Myj samochód metodą „na dwa wiadra”
Potrzebujemy dwóch wiader, gdzie jedno z nich należy przeznaczyć na płukanie gąbki lub rękawicy z brudu, piasku etc., a drugie na szampon. Do tego sposobu doskonale nadaje się separator Grit Guard. Jest to wkładka w formie kratki z podwyższeniem o wysokości 6.5 cm umieszczona w wiadrze. Ma ona na celu oddzielenie i zatrzymanie na dnie brudu z gąbki, która dzięki temu pozostaje idealnie czysta i nie przenosi z powrotem zanieczyszczeń. W jednym z wiader (z separatorem Grit Guard) powinna znajdować się czysta woda, służąca do płukania rękawicy z naturalnego włosia, a w drugim woda z szamponem koniecznie w odpowiednich proporcjach (zalecanych przez producenta). Jest to o tyle istotne, że użycie większych proporcji roztworu skutkuje ryzykiem osłabienia wosku zabezpieczającego lakier. Posiadanie wiader w różnych kolorach znacznie ułatwia rozróżnianie ich zawartości podczas pracy. Niezmiernie ważny na tym etapie jest także dobór rękawicy, najlepiej z naturalnego włosia, która ułatwia i uprzyjemnia pracę, a zarazem delikatnie usuwa zanieczyszczenia. Dzięki stosowaniu się do powyższych zaleceń minimalizujemy ryzyko zarysowania delikatnej powierzchni lakierniczej cząsteczkami brudu i piasku.
2. Insekty zawsze usuwaj specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami
Usuwanie nieprzyjaciół z szyb czy powierzchni lakierniczej za pomocą siły jest złym pomysłem. Nie nadaje się do tego ani gąbka do mycia naczyń, ani jakiekolwiek inne narzędzie o szorstkiej powierzchni. Warto zainwestować w profesjonalny specyfik dedykowany do tego typu zadań. Nie tylko nie uszkodzi czyszczonej płaszczyzny, lecz także szybko i skutecznie poradzi sobie z problemem. Naszym klientom najchętniej polecamy np. Bug Remover od Valet Pro czy Insect&Dirt Remover z Koch Chemie.
3. Nie wycieraj kurzu
Zasada ta brzmi z pozoru nieco kontrowersyjnie, jednak nie chodzi o to, aby zaniedbać samochód. Spieszymy więc z wytłumaczeniem: pozbywanie się kurzu na sucho, przecierając go zwykłą szmatką, niezwykle szkodzi powierzchni lakierniczej, gdyż te niepozorne, mikroskopijne cząsteczki pyłu mogą skutecznie porysować nasz lakier. Pomysłem godnym uwagi jest tutaj użycie quick detailera np. Car Pro Cquartz Reload, który jest idealnym środkiem do szybkiego przywrócenia czystości.
4. Płyn do mycia felg stosuj wyłącznie zgodnie z jego przeznaczeniem
Używanie płynu do mycia felg np. na zanieczyszczenia z żywicy na lakierze czy inne trudne zabrudzenia, jest dosyć popularnym sposobem, jednak bardzo ryzykownym. Tego typy specyfiki być może pomogą łatwo pozbyć się problemu, jednak w zamian za to przyspieszają korozję oraz zaburzają delikatną strukturę powierzchni lakierniczej. Tutaj znów polecamy sięgnąć po produkty specjalnie przeznaczone do ciężkich zadań. My w takich przypadkach sięgamy np. po IronX bądź TarX od CarPro lub Iron Out marki AutoFinesse.
5. Używaj wody rozsądnie
Nie chodzi tutaj o kwestie ekologiczne, choć to oczywiście ważny temat, jednak o szkody, jakie może wyrządzić nieodpowiednie operowanie strumieniem wody. Woda pod zbyt dużym ciśnieniem jest w stanie uszkodzić lakier oraz elementy karoserii, a także dostać się tam, gdzie nie powinna np. pod klosze reflektorów. Warto w związku z tym pamiętać, aby lancę trzymać w odpowiedniej odległości od mytej powierzchni, najlepiej jeśli jest kilkanaście centymetrów oraz zwracać uwagę, by woda nie trafiła w miejsca, gdzie jej działanie może okazać się destrukcyjne.
6. Unikaj tzw. „mokrych” chusteczek do wycierania skórzanej tapicerki
Często sięgamy po chusteczki nawilżane (te przeznaczone dla dzieci, bądź do czyszczenia mebli), jeśli chcemy szybko pozbyć się zabrudzeń z tapicerki skórzanej. Nie jest to trafne rozwiązane, gdyż składniki, którymi nasączono chusteczkę, mogą powodować odbarwienie bądź pękanie skóry w wyniku jej wysuszenia. Jeśli zabrudzenie nie jest duże, lepiej pozbyć się go za pomocą szmatki zwilżonej czystą wodą. Nie zawsze jednak mamy dostęp do wody (np. w podróży), dlatego zachęcamy, aby mieć w samochodzie specjalne chusteczki przeznaczone do skóry, np. te z oferty marki Colourlock. W przypadku uciążliwych plam sięgajmy po profesjonalne środki, gdyż tylko one zapewnią nam dobre rezultaty w bezpieczny sposób.
7. Zachowaj umiar, dbając o skórę
Na rynku znajdziemy całą gamę środków do pielęgnacji skórzanej tapicerki. Warto z nich korzystać, gdyż pomogą nam zachować piękny wygląd tego wyjątkowego materiału przez długi czas. Należy jednakże przestrzegać tutaj zasady, że więcej wcale nie znaczy lepiej. Środki tego typu powinniśmy aplikować zgodnie z zaleceniem na etykiecie, gdyż najlepsze efekty zależą od systematyczności, a nie nadmiaru nakładanego specyfiku.
8. Płyn do mycia naczyń nie nadaje się do mycia samochodu
Płyn przeznaczony do naczyń zdecydowanie powinniśmy zostawić tam, gdzie jego miejsce, czyli w kuchni. Regularne stosowanie tego detergentu usunie z powierzchni lakierniczej woski, polimery czy powłoki kwarcowe, które przecież powinny chronić nasz samochód jak najdłużej. Najlepszym wyborem są profesjonalne szampony samochodowe bądź piany aktywne, które posiadają neutralne pH i nie wyrządzą krzywdy ani samej powłoce lakierniczej, ani nałożonym na nią środkom zabezpieczającym.
9. Delikatna mikrofibra – niezbędnik w dbaniu o cztery kółka
Wielu z was chętnie nadaje drugie życie starym koszulkom, używając je do czyszczenia i polerowania auta. Również dziecięce pieluchy tetrowe bywają w tej kwestii niezwykle popularne. Materiały te tylko z pozoru są delikatne, jednak w rzeczywistości przyczyniają się do powstawania wielu mikroskopijnych zarysowań, które w efekcie niszczą lakier. Najrozsądniej zaopatrzyć się w miękkie i delikatne ręczniki oraz szmatki z mikrofibry, np. Shine Car Detailing. Nie są one drogie, a skutecznie niwelują ryzyko powstawania rys.
10. Zawsze trzymaj się zaleceń producenta
O tej zasadzie pisaliśmy już przy okazji dbania o skórzaną tapicerkę i mycia samochodu , lecz dotyczy ona wszystkich stosowanych specyfików. Profesjonalne kosmetyki samochodowe przed wypuszczeniem na rynek poddawane są licznym testom na ich skuteczność, bezpieczeństwo czy też optymalny czas działania. Nie powinniśmy więc sugerować się własnymi przekonaniami i zwiększać ilość nakładanego środka według własnego uznania czy pozostawiać go zbyt długo na danej powierzchni, gdyż może to przysporzyć nam więcej szkód, niż pożytku. W tej kwestii należy zaufać producentowi i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Pamiętajmy, że warto wybierać wyłącznie produkty dobrych marek, które rzeczywiście zapewnią nam oczekiwane rezultaty, bez potrzeby używania ich ogromnych ilościach. Co prawda często musimy zapłacić za nie nieco więcej, jednak są o wiele bardziej wydajne, dzięki czemu starczają na dłużej, niż kosmetyki nieprofesjonalne, które zużywają się zaskakująco szybko.