Oklejanie samochodu folią bezbarwną

Oklejanie samochodu folią bezbarwną to świetny sposób, by utrzymać karoserię oraz inne elementy jak np. reflektory, lusterka czy klamki w doskonałej kondycji. Ze względu na swoją grubość (nawet 150 mikronów) folia nadaje niezwykle skuteczną ochronę powierzchniom, które każdego dnia narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Pewnie nie raz zdarzyło Wam się obić drzwi przy nieostrożnym ich otwieraniu na parkingu czy też najechać na kamień, który w skutek tego odbił się i pozostawił po sobie brzydki defekt. Panie (i ich towarzysze życia ;)) znają też pewnie problem porysowanych przez paznokcie przestrzeni wewnątrz i wokół klamek. To drobnostki, których ciężko jest uniknąć, a znacząco wpływają na wygląd naszych czterech kółek. Utrzymaniu dobrego wyglądu samochodu nie sprzyjają także czynniki atmosferyczne, jak kwaśne deszcze czy promienie UV, na które zupełnie nie mamy wpływu, a powodują, że pojazd wygląda coraz gorzej, ponadto staje się o wiele bardziej podatny na korozję. Spada też tym samym jego wartość rynkowa (nie jest tajemnicą, że oprócz dobrego stanu technicznego, kwestia wizualna jest równie ważnym aspektem przy wyborze wymarzonego samochodu przez kupującego). Warto zatem pokusić się o takie rozwiązanie, jeśli tylko zależy nam na zachowaniu czterech kółek w perfekcyjnym stanie. Przede wszystkim wtedy, kiedy niemałe pieniądze inwestujemy w nowy samochód i chcielibyśmy się cieszyć jego pięknym wyglądem przez wiele lat. Rewelacyjnie sprawdzi się również w przypadku, gdy mocno zużyty lakier poddamy zabiegowi korekty i chcemy zatrzymać efekt na dłużej. Warto wiedzieć, że folia ma zdolność samoregenracji – pod wpływem ciepłej wody czy promieni UV znikają z niej wszelkie powstałe rysy. Plusem będzie też fakt, że w każdej chwili możemy zlecić jej ściągnięcie, nie uszkadzając jednocześnie powierzchni lakieru. To trochę tak jak z aplikacją szkła na smartfona – przyjmuje ono wszelkie uszkodzenia, w wybranym momencie możemy je zdemontować, a sam ekran pozostaje nienaruszony.
Jaka jest różnica między zabezpieczeniem samochodu przy pomocy powłoki ceramicznej, a aplikacją folii?

Folia lepiej sprawdza się, gdy naszym głównym priorytetem jest skuteczna ochrona powierzchni, powłoka ceramiczna to natomiast świetny wybór, jeśli równocześnie stawiamy też na kwestię wizualną, bowiem do jej głównych właściwości należy także silne podbicie blasku i głębi koloru lakieru . Nie zmienia to oczywiście faktu, że powłoki ceramiczne również są świetnym pomysłem na zabezpieczenie karoserii pojazdu, jednak różnią się od folii przede wszystkim tym, że spełniają więcej funkcji, niż tylko ochrona lakieru i nie skupiają się tak bardzo tylko na tym jednym aspekcie. Reasumując, jeśli zależy nam i na dobrym zabezpieczeniu, i na podkreśleniu wyglądu karoserii – wybieramy powłokę, gdy natomiast kierujemy się tylko i wyłącznie chęcią posiadania doskonałego zabezpieczenia, stawiamy wówczas na folię, która tworzy grubszą i skuteczniejszą barierę niż powłoka. Wybór odpowiedniej ochrony uzależniony jest więc od właściciela pojazdu i jego oczekiwań, które każdy profesjonalny detailer zweryfikuje i dobierze najlepsze rozwiązanie. Opcje te można też łączyć – najbardziej newralgiczne elementy, jak np. reflektory, lusterka, progi wewnętrzne, błotniki itd. zabezpieczyć folią, pozostałą część przy pomocy powłoki.

 

 

 

 

Czy warto samodzielnie okleić samochód folią?
Jeśli jesteś profesjonalnym detailerem – oczywiście, że tak! ;p W każdym innym przypadku lepiej odpuścić sobie wykonywanie tego zajęcia na własną rękę. Aplikacja folii wymaga sporej dawki wiedzy, precyzji i przede wszystkim dobrego materiału, a także profesjonalnych narzędzi i specyfików. Nic nie wskóramy kupując marnej jakości folię, która nie dość, że nie spełni oczekiwanego zadania, to w dodatku źle nałożona będzie wyglądać po prostu nieestetycznie. Użycie przy tym nieodpowiedniej chemii może poskutkować utworzeniem się plam na lakierze. Niezmiernie ważne jest, aby folię prawidłowo dociąć, umiejętnie dopasować łączenia oraz dobrze przygotować powierzchnię, a nie każdy ma do tego warunki i predyspozycje, tak więc tego typu przedsięwzięcia lepiej powierzyć przeszkolonym osobom.