Polerka obrotowa czy orbitalna?

Polerowanie maszynowe to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie nieskazitelnej, pełnej blasku powłoki lakierniczej. W przeciwieństwie do polerowania ręcznego, użycie polerki maszynowej znacznie usprawnia tę wymagającą czasu i cierpliwości pracę, nadaje większej głębi lakierowi, a także niweluje ryski.
Najpopularniejszym narzędziem jest w tej kwestii polerka obrotowa, chętnie używana zarówno przez profesjonalnych detailerów, jak i amatorów tego zajęcia. Użyta we właściwy sposób (o czym niestety niektórzy zapominają), potrafi zdziałać cuda.

 

Polerka obrotowaPolerka obrotowa – doskonale radzi sobie z korekcją lakieru, pozostawia lakier wyjątkowo przejrzystym oraz błyszczącym. Do pracy z nią można używać padów gąbczastych lub wełnianych. Zasada jej działania jest bardzo prosta – pad obraca się po stałej orbicie, dzięki czemu cząsteczki ścierne pasty rozprowadzane są równomiernie po polerowanej powierzchni. Sprawia to, że ten typ polerki może być używany tak samo z pastami mocno ściernymi, jak i tymi delikatnymi.

 

Polerka orbitalna – swoje działanie opiera na ruchach pada po orbitach w kształcie elipsy. Jest to urządzenie, które znacznie chętniej wybierają jeszcze niedoświadczeni użytkownicy. Prawdą przy tym jest, że polerka orbitalna jest bezpieczniejsza w użyciu. Należy jednak zauważyć, że nie daje ona aż tak wyjątkowego wykończenia, jak polerka obrotowa. Świetnie spełnia przypisane jej funkcje, jednak to maszyna obrotowa lepiej wydobywa ten wyjątkowy i niepodrabialny blask, zwłaszcza na lakierach miękkich i o intensywnych barwach. Warto również zaznaczyć, że w tym przypadku używanie padów wełnianych nie jest wskazane, a wręcz jest to niebezpieczne posunięcie.

Które z urządzeń wybrać?

Wybór tak naprawdę zależy od osobistych preferencji przyszłego użytkownika. Polerka obrotowa na pewno lepiej sprawdzi się w profesjonalnych rękach oraz wtedy, kiedy lakier wymaga większej korekty, a nam zależy na ostrym, przepełnionym blaskiem i klarownym wykończeniu. Należy jej jednak używać we właściwy sposób, gdyż zaniechanie tego elementu w pracy może niestety wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Kupno polerki orbitalnej będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z detailingiem i nie czują się jeszcze pewnie w kwestii, jaką jest polerowanie powłoki lakierniczej.

Na rynku istnieje bardzo duży asortyment polerek, jednak to polerki obrotowe królują, jeśli chodzi o zakres różnic między poszczególnymi modelami (waga, umiejscowienie włączników, zakres prędkości, ergonomia, itp.)

Przy wyborze tej odpowiedniej, niezależnie od jej rodzaju, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na: