Tapicerka skórzana – jak odpowiednio ją pielęgnować?

_MG_0861Skórzana tapicerka w samochodzie to niewątpliwie pewien synonim luksusu. Sprawia, że wnętrze nabiera wyjątkowego, niepodrabialnego charakteru, nadaje mu klasy. Jest jednak pewien warunek – należy o nią  szczególnie dbać, aby długo cieszyła swymi wyjątkowymi właściwościami estetycznymi.
Pielęgnacja skóry to niezmiernie istotna kwestia przy jej eksploatacji, jednak wbrew pozorom jest to zajęcie dosyć łatwe, jeśli tylko wiemy, jak to odpowiednio robić i używamy właściwych ku temu produktów. Warto tutaj wspomnieć, że każda skóra pokryta jest farbą, pod którą to znajduje się powłoka, chroniąca wierzchnią warstwę materiału przed promieniowaniem UV, wilgocią, czy też zmianami temperatury. Niegdyś składnikami takiej powłoki były środki roślinne, natomiast obecnie od wielu lat popularne jest garbowanie chromowe. Producenci samochodowi tacy jak Audi, Porsche, czy VW z racji na potencjalną szkodliwość chromu, stosują jeszcze inną technologię, a mianowicie garbowanie środkami syntetycznymi. Informację tę podajemy jednak bardziej gwoli ciekawostki, ponieważ ważniejszym czynnikiem w procesie dbania o tapicerkę skórzaną jest jej wiek i stopień zużycia.


Zazwyczaj w pierwszej kolejności należy zacząć od wyczyszczenia odkurzonej wcześniej powierzchni. Świetnie sprawdzi się tutaj produkt o nazwie Soft Cleaner od firmy Colourlock. Nie tylko doskonale czyści, lecz również sprawia, że zabrudzenia, które rozpuszcza, nie wnikają ponownie w materiał. Do walki z bardziej uporczywymi zabrudzeniami polecamy GT12 – szybko i skutecznie rozbija cząsteczki brudu, który później wystarczy jedynie wytrzeć. Można w tym przypadku zastosować również inny produkt od Colourlock, a mianowicie Strong Cleaner. Niezależnie od zastosowanego środka, czyszcząc skórę, ważne jest, aby robić to fragmentarycznie i dokładnie. Zabieg dobrze jest powtarzać co 3 miesiące. Codziennie zabrudzenia usuwamy za pomocą specjalnej chusteczki od Colourlock, która zapakowana w poręczne opakowanie, powinna znaleźć miejsce w każdym samochodzie.

 

Następnie możemy przejść do meritum, czyli pielęgnacji. Środki do tego przeznaczone mają na celu przede wszystkim nawilżyć skórę oraz tworzyć ochronę przed promieniami UV, wodą, wnikaniem zabrudzeń i innymi szkodliwymi czynnikami. Produktami godnymi uwagi w tej kategorii są odżywki marki Gliptone – GT11 i GT13. Pierwsza specjalnie dedykowana do skór w ciemnych kolorach, a druga do jasnych. Wzorowo spełniają warunki dobrego środka do pielęgnacji, a ponadto pozostawiają przyjemny zapach prawdziwej skóry. Podobny i równie skuteczny produkt oferuje Colourlock, a mianowicie Leder Protector. Dobrym pomysłem okazuje się także użycie Leder Versieglung, który wykazuje zarówno właściwości ochronne, jak i konserwujące, a w szczególności rewelacyjnie zapobiega farbowaniu skóry np. w kontakcie z odzieżą. Wszystkie produkty aplikować w zależności od potrzeb co 3 do 6 miesięcy. Nie należy przesadzać z ilością odżywki, ponieważ samo jej regularne stosowanie zapewnia najlepsze efekty.