Mikrofibra to niejako atrybut każdego dobrego detailera. Bez niej użycie nawet najlepszych kosmetyków traci sens. Mówiąc o mikrofibrze mamy na myśli miękką ściereczkę, jednak należy zwrócić uwagę, że tak naprawdę jest to spolszczona wersja angielskiego microfibre, tłumacząc na polski – mikrowłókno.
Co takiego jest w mikrofibrze, że podbiła ona świat autodetailingu? Chodzi o jej niebywałą miękkość, na którą wpływa fakt, że składa się ona z ultra cienkich włókien, które są do dziesięciu razy cieńsze od włókien jedwabiu oraz aż sto razy cieńsze od ludzkiego włosa. Wartość gęstości liniowej mikrowłókna wynosi <1 den (denier), co tworzy ogromną różnicę, porównując chociażby do nylonu, gdzie wartość ta waha się od 10 do 15 den. Najczęściej mikrowłókno wykonuje się z mieszanki, na którą składa się 70% poliamidu oraz 30% poliestru. Należy dodać, że mikrofibra mikrofibrze nie równa. Wszystko zależy od tego, jakiej jakości produkt wybieramy. Dlatego tak ważne jest, aby nabywać ten towar od sprawdzonych sprzedawców. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na gramaturę, czyli ilość włókien przypadających na metr kwadratowy tkaniny (g/m2). Im wartość ta jest większa, tym lepsze właściwości chłonne ściereczki.
Dzięki właściwościom mikrofibry możemy zadbać o lakier samochodu w pełni bezpiecznie oraz sprawić, że nasza praca przyniesie najlepsze efekty. Mikrofibra bowiem oprócz swej delikatności wykazuje doskonałe właściwości absorbujące ciecze, a ponadto bardzo dobrze przyciąga kurz i brud. Jednak aby jak najdłużej cieszyć się korzyściami płynącymi ze stosowania mikrowłókien, należy o nie odpowiednio zadbać. W tym celu nie obędzie się bez regularnego usuwania zabrudzeń oraz pozostałości wosków, przy użyciu odpowiednich detergentów. Mikrofibrę najlepiej prać w pralce w temperaturze ok. 40 stopni, ustawiając delikatny program prania. Pod żadnym pozorem nie używamy do tego celu wybielaczy ani płynów zmiękczających. Suszymy w umiarkowanej temperaturze.
Warto również dodać, że nie powinno się prać mocno zabrudzonych mikrofibr z ręcznikami przeznaczonymi do polerowania wosku czy też do osuszania.
Podsumowując – mikrofibra to bardzo wdzięczne narzędzie pracy. Każdy detailer powinien być zaopatrzony w komplet dobrych ściereczek z mikrofibry, o które wystarczy należycie zadbać, aby przez długi czas cieszyły swoimi rewelacyjnymi właściwościami. Jeśli chodzi o autodetailing, mikrofibry nawet nie warto porównywać do innych typów tkanin, gdyż to ona w tym fachu króluje.