Cztery zadbane koła

Cztery zadbane koła

Koła to ten element pojazdu, który dosyć ciężko jest utrzymać w czystości. Tak naprawdę to one mają największą styczność z najgorszymi zabrudzeniami – błoto, pył drogowy, smoła oraz wyjątkowo uciążliwe osady metaliczne. Jednocześnie brudne felgi i opony skutecznie psują ogólny wygląd samochodu. Jak zatem oszczędzić sobie czasu, dbając o tę niezwykle ważną część auta, osiągając przy tym świetne efekty? Cała tajemnica tkwi  oczywiście w odpowiednim doborze kosmetyków oraz kilku trikach, które przedstawimy Wam poniżej.

  1. Wielkie porządki

Jeśli Ty, bądź poprzedni właściciel samochodu, nie przywiązywaliście większej uwagi do gruntownej pielęgnacji kół, będzie czekało Cię troszkę pracy, której efekty jednak zaprocentują w przyszłości – z pewnością skrócą oraz ułatwią bieżącą pielęgnację.

Należy zacząć od odkręcenia kół, tak abyśmy mieli swobodny dostęp do wszelkich zakamarków, czyszcząc  felgi, opony, nadkola i ich okolice. Najlepiej pracujmy na każdym kole z osobna, zaczynając od spryskania felgi (z zewnątrz oraz wewnątrz)  środkiem przeznaczonym do tego typu powierzchni, np. Tuga Chemie Alu Teufel Gel.  Przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie zapoznać się z treścią ulotki produktu i sprawdzić, czy dany specyfik przeznaczony jest do naszego rodzaju felg. Pamiętamy również o tym, aby produkt aplikować na wystudzone felgi. Opornych zabrudzeń pozbywamy się przy użyciu szczotki. W przypadku felg sięgnijmy po tę o stosunkowo miękkim włosiu, która nie przyczyni się do powstania zarysowań. Smołę oraz osady metaliczne, które są szczególnie ciężkim wrogiem, usuwamy z pomocą: Pure Chemie TR Remover, ADBL Vampire Liquid. Pozostałości gumy i kleju po odważnikach najłatwiej usuniemy Koch Chemie Eulex. Czyste felgi zazwyczaj warto jeszcze wypolerować, tutaj sprawdzi się produkt Mothers PowerMetal. Samo polerowanie możemy wykonać ręcznie z użyciem dobrego aplikatora  wykonując koliste ruchy lub używając   specjalnych zestawów do tego przeznaczonych, jednym z nich może być np. Mothers Power Cone. Aby praca nie poszła na marne, na koniec nakładamy wosk, który nie tylko zabezpieczy felgi przed szybkim łapaniem brudu, lecz ponadto podkreśli ich blask. Niezłe rezultaty da w tym przypadku Finish Kare 1000P Hi-Temp Paste Wax lub bardziej znany Chemical Guys Wheel Guard  Najlepsze, zaskakująco trwałe efekty zapewnią jednak powłoki ceramiczne Ceramic Pro Light, Ceramic Pro 9H.

Z czyszczeniem nadkoli i opon, radę da sobie produkt typu APC, którego działanie możemy wspomóc szczotką, bądź w drobnych zakamarkach – pędzelkiem.  Na oczyszczone nadkola dobrze będzie nałożyć dressing do plastików zewnętrznych, a opony pokryć środkiem podkreślającym ich czerń – mamy tutaj kilka produktów do wyboru, jednak dla przykładu podamy te najbardziej znane i lubiane: Meguiar’s Endurance Gel, Poorboy’s Bold n Bright, Poorboy’s Bold n Bright Gel, TuningKingz Tire Dressing. Przy nadkolach znowu rewelacyjnym pomysłem będzie aplikacja powłoki ceramicznej, tym razem Ceramic Pro Plastic. Wystarczy później z powrotem przykręcić koła i cieszyć się ich świetnym wyglądem.

  1. Dobre efekty przy niewielkim nakładzie pracy

Jeśli odpowiednio zajęliśmy się gruntownym czyszczeniem kół, bieżąca pielęgnacja nie powinna sprawić nam żadnych problemów. Raz w tygodniu powinniśmy spryskać felgi np. Tuga Chemie Alu Teufel Gel . Systematyczne dbanie o koła sprawi, że po spłukaniu ich wodą pod ciśnieniem, możemy zastosować szampon, którego używamy do mycia nadwozia oraz z pomocą bardzo fajnych szczotek Daytona Speed Master Wheel Brush i pędzelka Shiny Garage Atasta Wheel Brush doprowadzić powierzchnię do porządku. Pamiętajmy natomiast, że używając rękawicy czy też gąbki z mikrofibry, nie używać tej samej zarówno do opon, jak i pozostałych elementów, by nie przenosić brudu. Sprawę ułatwi wiadro z separatorem grit guard. Na czyste i suche opony oraz nadkola aplikujemy dressing, felgi co jakiś czas pokrywamy świeżą warstwą wosku. Jak już wspominaliśmy w punkcie pierwszym, jeszcze lepszym  pomysłem będzie nałożenie powłoki ceramicznej, o ile oczywiście nie zrobiliśmy tego wcześniej.

Na koniec tradycyjnie przypominamy Wam, aby wszelkich produktów używać wyłącznie zgodnie z zaleceniem producenta, wcześniej wykonując próbę w niewidocznym miejscu.

O powłokach ceramicznych, które gorąco polecamy jako idealne zabezpieczenie wszelkich powierzchni, pisaliśmy w artykule pod tym linkiem

Powodzenia!

___________________________________________________________________________

Artykuł nie jest sponsorowany. Wszelkie opinie w nim zawarte są naszymi własnymi.