Hydrofobowość – co to takiego?

Hydrofobowość to w skrócie nic innego jak zdolność do odpychania cząsteczek wody. Jest to o tyle ciekawa właściwość, że pozwala ona na utrzymanie powierzchni w czystości i zapobiega jej niszczeniu. Ponieważ o ile woda w wielu przypadkach jest nam niezbędna do funkcjonowania, to może także okazać się naszym wrogiem. Pamiętajmy, że H20 jest choćby składkiem kwaśnych deszczy, o których destrukcyjnym działaniu każdy słyszał, a pojazdy nieustannie pozostają narażone na to zjawisko. Wszyscy również znamy sytuację, kiedy piękna tapicerka samochodowa została zalana przez napój, który pozostawił brzydką i trudną do usunięcia plamę. Wiele można by jeszcze mnożyć przykładów, które obrazują fakt, jak woda (szczególnie ta twarda) oraz inne ciecze oparte na niej niekorzystnie wpływają na wygląd przysłowiowych czterech kółek.

Na szczęście na rynku mamy spory wybór świetnej jakości środków, które nadają zabezpieczonym elementom  właściwości hydrofobowe, przy tym posiadają na tyle zaawansowaną formułę, iż chronią również przed działaniem promieni UV czy innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Zaaplikowane na lakier sprawiają, że dłużej pozostaje on w świetnej kondycji, nie straszna mu korozja, ani uporczywy brud czy też zimowe przymrozki. Charakteryzują się one także pozostawianiem śliskiej warstwy, która tworzy skuteczną barierę przed przyleganiem owadów, soków z drzew, czy innych uporczywych substancji. Mycie samochodu stanie się o wiele szybszą i łatwiejszą czynnością, ponadto nie będziemy musieli robić tego tak często jak dotychczas. Równie świetną ich cechą jest także niebywały połysk, który pozostawiają na karoserii.

W przypadku tapicerki także będzie ona znacznie mniej się brudzić, a rozlaną kawę wystarczy zetrzeć ściereczką, by nie było żadnych śladów tego drobnego wypadku.

Hydrofobowa może stać się również powierzchnia szyb, za sprawą tzw. ‘niewidzialnej wycieraczki’, która sprawia, że już przy 40 km/h woda swobodnie spływa i nie utrudnia nam widoczności. Używanie wycieraczek staje się wówczas zbędne. Podobnie jak w przypadku karoserii, także tutaj zniknie z problem z zaschniętymi resztkami owadów itp.

Liderem na rynku tego typu powłok jest Ceramic Pro, których specyfik posiadają niezwykle dopracowany skład, w skutek czego efekty utrzymują się przez zaskakująco długi czas. Więcej na ten temat poczytacie w jednym z naszych poprzednich artykułów https://shinecardetailing.pl/ceramic-pro-w-shine-car-detailing/

____________________________________________________________

Tekst nie jest sponsorowany. Wszelkie opinie w nim zawarte są naszymi własnymi, opartymi na doświadczeniu w użyciu danych produktów.