Magia auto detailingu

Czym jest auto detailing?

Według oficjalnej definicji to kompleks działań, na które składają się: czyszczenie, renowacja i konserwacja całego pojazdu lub jego elementów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Celem ich jest poprawa stanu wizualnego pojazdu oraz przedłużenie jego żywotności. Od razu należy zaznaczyć, że ma on niewiele wspólnego z popularnym „czyszczeniem tapicerki” oraz „polerką”, czyli bardzo pobieżnymi zabiegami, wykonywanymi zazwyczaj nieprofesjonalnie, a nierzadko przynoszącymi rezultaty wręcz odwrotne do zamierzonych.
My nie bez powodu użyliśmy słowa ‘magia’ w tytule. Właściciele odbierający swoje cztery kółka ze studia auto detailingu, niejednokrotnie nie mogą uwierzyć, że to ten sam samochód, który zostawili tam kilka dni wcześniej. Jednak są to wrażenia bardzo pozytywne, wywołane spektakularnymi efektami, jakie przyszło im zobaczyć. Efektami zakrawającymi o magię właśnie.
Korzyści płynące z wizyty w studio auto detailingowym

Nawiązując do wcześniej wspomnianej definicji, można powiedzieć, że cały proces auto detailingu (w ogromnym skrócie!) sprowadza się do tego, aby samochód cieszył nieskazitelnym wyglądem i to przez zaskakująco długi okres czasu. W rzeczywistości prace nad osiągnięciem takiego efektu mogą trwać nawet kilka dni oraz wymagają ogromnego nakładu pracy, wykorzystania fachowej wiedzy i doświadczenia. Detailerzy ,czyli osoby zajmujące się auto detailingiem, to także, a może przede wszystkim- ludzie z pasją, bez której w tym fachu nie może się obyć.

Zacznijmy od tego, że detailingowi może zostać poddany właściwie każdy pojazd. Zarówno ten, który jeszcze wczoraj dumnie stał na wystawie salonu samochodowego, jak i taki, którego lata świetności (pozornie) już dawno minęły. Jeśli chodzi o nowe samochody, zazwyczaj usuwa się w nich niewielkie wady lakiernicze powstałe wskutek transportu, lecz głównie dokonuje się zabezpieczenia poszczególnych elementów pojazdu w celu przedłużenia ich trwałości oraz pięknego wyglądu. W samochodach, które ząb czasu boleśnie nadgryzł, należy przeprowadzić bardziej kompleksową korektę lakieru, dodatkowo nie obędzie się bez precyzyjnego czyszczenia poszczególnych elementów (m.in. powłoki lakierniczej, nadkoli, komory silnika, całego wnętrza).

Krok po kroku

Cały proces należy zacząć od oczyszczenia powłoki lakierniczej z zanieczyszczeń. Zanieczyszczeń tych jest cały wachlarz: smar, kurz, pył hamulcowy, smoła, organiczne pozostałości po owadach, wapń, pozostałości po kwaśnych deszczach, itd. Ten etap realizuje się przy pomocy wody oraz specjalistycznego szamponu. Następnie przechodzi się do dogłębnego oczyszczenia lakieru z użyciem glinki. Glinkowanie to niezwykle ważny etap, bez którego samo mycie nie jest aż tak skuteczne. Gdy lakier jest już czysty, przeprowadza się kontrolę lakieru oraz w razie potrzeby niweluje wszelkie odpryski, czy też ubytki w powłoce. Polerowanie to kolejny krok, bez którego nie może się obyć.

Efekty polerowania maszynowegoTo złożony proces, który wykonuje się przy użyciu maszyn polerskich oraz odpowiednio dobranych do tego past i padów. Jest najbardziej efektywnym zabiegiem w procesie detailingu. Polega on na przywróceniu karoserii świeżości, blasku, usunięciu rys, wszelkiego rodzaju skaz, uwydatnia połysk. Po wieloetapowej korekcie lakieru zabezpiecza się powłokę lakierniczą odpowiednimi do tego preparatami, takimi jak: selanty, naturalne woski, powłoki kwarcowe, bądź też ceramiczne. Najlepiej sprawdzają się powłoki ceramiczne, posiadają wysoką odporność na zarysowania, mocną chemię, znakomite właściwości hydrofobowe , trwałość, nadają piękny i głęboki połysk. Cały proces finalizujemy zabezpieczeniem wszystkich pozostałych elementów karoserii, tzn. listew, uszczelek, elementów chromowanych, opon. Na felgi nakłada się woski, które umożliwiają późniejsze łatwe i bezpieczne usunięcie z kół pozostałości pyłu z klocków hamulcowych oraz nalotów drogowych.

Detailing wnętrza pojazdu przeprowadza się, zaczynając od oczyszczenia tekstyliów, kokpitu, listew progowych, poszycia drzwi, bagażnika. Na starannie wyczyszczoną powierzchnię aplikujemy środki do pielęgnacji tworzyw sztucznych i kokpitów. Należy zabezpieczyć również włókna tkanin specyfikami o właściwościach hydrofobowych, dzięki którym woda nie wnika w strukturę materiału. W przypadku poszyć skórzanych stosuje się produkty przeznaczone specjalnie do tego rodzaju materiału, gdyż potrzebuje on wyjątkowego traktowania.
Wybór kosmetyków, które pozwalają zrealizować każdy z kroków, jest ogromny. W profesjonalnym studio auto detailingu półki wręcz uginają się od najlepszych produktów, które indywidualnie dopasowuje się do potrzeb każdego pojazdu.

Czy warto?

To pytanie zgoła retoryczne. Każdy, komu zależy na wyjątkowym wyglądzie swoich czterech kółek, powinien odwiedzić profesjonalne studio auto detailingu. Warto przypomnieć, że tak znakomitych efektów, jakie zapewniają profesjonalni detailerzy, nie uzyskamy ani po wizycie na myjni, ani też w domowych warunkach, stosując kosmetyki kupione na stacji benzynowej.